O autorze
Moja przygoda z Chinami rozpoczęła się już parę lat temu, a swoją wiedzę miałam okazję zgłębiać podczas studiów sinologicznych na angielskiej uczelni London School of Economics, na wydziale założonym przez Bronisława Malinowskiego. W tym miejscu chciałabym opowiedzieć Wam o kraju, który od XIX wieku kojarzy się głównie z “żółtym niebezpieczeństwem”. Przez lata uważany za trędowatego komunistycznego molocha zaczyna nareszcie być postrzegany jako partner gospodarczy. Poprzez przekazywanie najnowszych wydarzeń z dziedziny polityki, stosunków międzynarodowych i ekonomii mam nadzieję przybliżyć i odczarować pewne mity, które nadal przeważają w dyskursie publicznym dotyczącym tego państwa.

Ni hao

Na tym blogu od jutra będą ukazywać się regularnie teksty dotyczące Chin. Nie będą to tylko komentarze do bieżących wydarzeń, choć takie też się pojawią. Swoje miejsce znajdą tu także pogłębione analizy problemów społecznych w Chinach, na które często nie starcza miejsca w prasie drukowanej. Nie zabraknie tu też linków do ciekawych artykułów z prasy polskiej i zagranicznej oraz do filmów dokumentalnych i reportaży.

Jutro opublikuję artykuł o samobójstwach, do napisania którego zostałam sprowokowana po obejrzeniu reportażu telewizji ABC o fabryce Foxconn. Jedna z terapeutek odpowiadając na pytanie o przyczyny samobójstw, zwraca uwagę, że nie należy się ich upatrywać tylko w złych warunkach pracy. Fakt, że Chiny przodują w światowych rankingach dotyczących ilości samobójstw popełnianych rocznie wskazuje na szerszy problem społeczny.

Zapraszam od jutra!
Trwa ładowanie komentarzy...